Тел. +359885886769
Упътване
Грижи за бонсая
Грижата за бонсаите не е толкова трудна, колкото изглежда. Въпреки това, тъй като дърветата бонсай са засадени в малки саксии, има няколко основни насоки за поливане, торене и пресаждане на вашите дървета.
Определянето на оптималното място за вашия бонсай може да изглежда трудно, тъй като трябва да се имат предвид няколко фактора (местен климат, време на годината и т.н.). Но решаващият фактор е видът на дървото и по-точно дали бонсаят е стайно или външно дърво?
В повечето къщи единственото място, където един бонсай ще се развива добре, е точно до прозорец с южно изложение, тъй като светлината е от решаващо значение за здравето на вашето дърво. Когато се постави само на няколко крачки от прозореца, интензитетът на светлината намалява значителнои и това забавя растежа му и в крайна сметка може да го убие.
Вътрешните бонсаи обикновено са (суб) тропически дървесни видове, като Ficus или Carmona, което означава, че се нуждаят и от относително висока влажност. Поставянето на бонсая върху подложка с вода би помогнало. Поставете стайният бонсай на място с постоянна температура през целия ден.
Къде да поставим стайният бонсай
Местоположение на бонсая на открито
Като общо правило бонсаят на открито се поставя на място с много светлина. Ако лятото във Вашият район е особено горещо, осигуряването на следобедна сянка ще бъде от полза за него. През зимата е наложително да го защитите от замръзване.
Как да поливаме бонсая
Най-важната част от грижите за вашият бонсай е поливането. Колко често дървото трябва да се полива зависи от няколко фактора като; вид на дървото, размер на дървото, размер на саксията, време на годината, почвена смес и климат. Не мога да ви кажа колко често трябва да поливате бонсай, без да знаете какво дърво имате. Разбирането на няколко основни насоки ще помогне да се разбере и установи кога дървото трябва да се полива.
Колко често трябва да се полива бонсая?
Както бе споменато по-рано, колко често трябва да се полива бонсая, зависи от много фактори и предоставянето на точно ръководство не е възможно. Вместо това трябва да се наблюдава внимателно дървото. Следните насоки ще помогнат да определите как и кога да поливате бонсая: Поливайте дървото когато почвата леко изсъхне. Внимавайте да не го поливате, ако почвата е все още влажна, но също така не позволявайте на дървото да изсъхне. Като начинаещи, използвайте пръстите си на дълбочина около един сантиметър, за да проверите почвената влага. Ако е леко суха го полейте. Това ще стане по-лесно когато натрупате опит. Ще можете по вида на дървото да усещате кога то се нуждае от поливане. Никога не поливайте по час. Внимателно следете дървото кога се нуждае от поливане. Използвайте подходящата почвена смес Почвената смес оказва значително влияние върху това колко често дърветата трябва да се поливат. Повечето бонсаи се чувстват добре със смес от акадама, пемза и лава в съотношение от ½ до ¼ до ¼. Ако обаче не можете да поливате редовно, можете да използвате смес, която задържа повече вода, като използвате повече акадама или дори като използвате компост при засаждането.
Кога?
Няма значение в колко часа поливате бонсая. Някои експерти съветват да не се използва студена вода, когато почвата е затоплена от слънцето, защото охлажда дървото. Въпреки че това е нещо, с което трябва да се съобразявате, е важно да поливате бонсая веднага щом почвата леко изсъхне, независимо колко е часът.
Торене на бонсая
Редовното торене през вегетационния период е от решаващо значение за оцеляването и здравият вид на бонсая. Дърветата в природата могат да разширяват кореновата си система в търсене на хранителни вещества, но тъй като бонсаите са ограничени до относително малките саксии, в които са засадени, те се нуждаят от подходящо торене, за да попълнят хранителното съдържание на почвата.
Основни компоненти на тора
Във всеки тор има три основни елемента; Азот, фосфор и калий (NPK.) Азотът увеличава растежа на листата и стъблата или растежа над земята. Фосфорът допринася за здравословния растеж на корените и растежа на плодовете и цветята. Калият подобрява цялостното здраве на растенията. Производителите често използват различни съотношения на NPK за различните видове дървета, и според времето от годината. Експертите обаче все повече препоръчват използването на едно и също NPK съотношение през целия цикъл на растеж на бонсай. Освен трите макроелемента (NPK), торовете могат да включват и редица микроелементи като желязо, манган, бор, молибден, цинк и мед.
Кога трябва да се тори?
Повечето бонсаи трябва да бъдат торени през целия вегетационен период от ранна пролет до средата на есента. По-старите дървета често се наторяват по-рядко, в зависимост от вида, времето на годината, етапа на развитие и здравето на дървото. Стайните бонсаи могат да се торят през цялата година.
Какъв тор да ползваме?
Важно е да изберете правилния тор за вашите растения бонсай и да приложите правилните количества. Препоръчваме да използвате тор с относително високо съдържание на азот като NPK 10: 6: 6. през пролетта; по-балансиран тор като NPK 6: 6: 6 е по -оптимален за лятото, а тор с ниско съдържание на азот като NPK 3: 6: 6 за есента. Все повече експерти предпочитат използването на балансиран тор през целия вегетационен период и бавно намаляват количеството, приложено към края на вегетационния сезон. Субтропичните дървесни видове обикновено се държат на закрито и не изпитват сезонни промени. Те растат целогодишно и трябва да се наторяват постоянно. За вътрешените бонсаи се препоръчва балансиран течен тор. Следвайте указанията, посочени на опаковката на продукта. Има няколко изключения, които си струва да се посочат за използването на различни съотношения на NPK. Използването на високо фосфорни торове като NPK 6: 10: 6 може да помогне за насърчаване на цъфтежа на бонсаите. Използването на тор с малко по-ниско съдържание на азот или намаляване на количеството на използвания тор може да бъде подходящо за по-стари или по-зрели бонсаи. Торът за бонсаи е като всеки друг, но покупката от онлайн магазин за бонсаи ще гарантира, че ще намерите правилните стойности на NPK, за да стимулирате растежа на бонсая. Biogold е предпочитан тор сред ентусиастите отглеждащи бонсаи, но всеки тор с правилната стойност на NPK е напълно подходящ. Има голямо разнообразие от течни, твърди, синтетични и органични торове. Какъв вид тор да използвате, няма значение, ако внимателно следвате указанията за прилагане, както е посочено на опаковката на продукта.
Твърд тор.
Поставя се в кошнички за тор, така се предотвратява отнасянето му от водата при поливане.
Течният тор се прилага с поливките на бонсая.
Колко често да ториме бонсая
Количеството тор, който използвате и честотата, в която го прилагате, може да варира в зависимост от това какъв тор използвате. Следвайте инструкциите, изброени на опаковката на торовете, за да се уверите, че правилно храните вашия бонсай. Можете да изберете да намалите леко препоръчителното количество за дървета, които вече не са в обучение, за да балансират растежа си, вместо да го стимулират. Когато използвате твърд тор, използвайте кошове за тор, за да сте сигурни, че торът остава на място. Никога не прехранвайте дърветата си, тъй като това ще има сериозни последици за тяхното здраве.
Какъв почвен субстрат за бонсаи да ползваме
Използването на подходяща почвена смес за вашите бонсаи е от решаващо значение. Почвата е важна за снабдяването на вашите дървета с хранителни вещества, но също така трябва да се отцежда правилно, да осигурява достатъчно проветряване и да задържа вода. Повечето онлайн магазини за бонсаи предлагат готови почвени смеси. От друга страна самостоятелното приготвяне на почвената смес спестява пари и дава контрол върху точната смес за вашия конкретен дървесен вид.
Качеството на използваната почва влияе пряко върху здравето и жизнеността на вашето дърво. Обикновено дърветата, които нямат жизненост, много често се засадени в бедна, органична почва за бонсаи. Или още по-лошо, засадени са в нормална градинска почва. Тези видове почви лесно се втвърдяват когато изсъхнат, което е много вредно за растежа на бонсаите.
Субстрати за бонсаи
Добрата почвена смес за вашия бонсай изисква няколко качества, за да се счита за такава.
Добро задържане на водата
Почвата трябва да може да попива и да задържа точното количество вода, за да доставя влага на бонсаите между всяко поливане. Прекаленото задържане на вода уврежда корените на дървото.
Добър дренаж
Излишната вода трябва да може веднага да се отцеди от съда. Твърде голямото задържане на вода ще причини загниване на корените на дървото и това ще го убие. Почвите, които не се оттичат достатъчно добре, нямат аерация и са склонни към натрупване на соли.
Добра аерация
Частиците, използвани в сместа за бонсаи, трябва да са достатъчно големи, за да позволят малки празнини или въздушни джобове между всяка частица. Освен че осигуряват кислород за корените, тези въздушни джобове също позволяват развитието на добри бактерии и микоризи. Това позволява на хранителните вещества да бъдат обработени преди да бъдат погълнати от кореновите власинки на дървото и изпратена до листата за фотосинтеза. Добре структурираната, неорганична почва на базата на частици позволява на водата да се оттича бързо и свежият въздух да навлиза непрекъснато в почвата. Уплътнената органична почва, която няма структура, няма аерация и дренаж, ще влоши цялостното здраве на вашето дърво и в крайна сметка ще причини гниене на корените и ще убие вашият бонсай.
Органични или неорганични почви
Почвените смеси биват органични или неорганични. Мъртвите растителни вещества като торф, листни отпадъци или кора се описват като органични почвени компоненти. Потенциалният проблем с органичните почвени компоненти е, че органичната материя се разгражда и намалява дренажа с течение на времето. Някои органични компоненти се влошават с различна скорост, така че е трудно да се каже колко бързо органичната почва става вредна. Ако сте категорични относно използването на органична почвена смес, препоръчваме да изберете смес, която използва борова кора. Повечето компости за саксии абсорбират водата много слабо, след като са напълно сухи. Това е един от най -големите проблеми за евтините вътрешни бонсаи, закупени в градинските центрове. Бихте си помислили, че сте напоили дървото, но водата тече покрай почвата в дъното на саксията!
Неорганичните почвени компоненти като вулканична лава, калцит и печени/изпечени глини съдържат малко или никакво органично вещество. Те абсорбират по-малко хранителни вещества и вода от органичните почви, но са чудесни за дренаж и аерация. Ограниченият абсорбционен капацитет ни дава и по -голям контрол върху количеството тор в почвата.
Компоненти на почвата
Най -често срещаните компоненти за почвените смеси за бонсай са акадама, пемза, лава скала, органичен компост за саксии и фин чакъл, известен също като песъчинки.
Акадама е твърдa печена японска глина, специално произведена за целите на бонсаите и достъпна във всички онлайн магазини за бонсаи. Ако купувате Акадама, имайте предвид, че тя трябва да бъде пресята преди употреба и след около две години тя започва да се разгражда, което намалява аерацията. Това означава, че е необходимо редовно пресаждане или че Акадама трябва да се използва в смес с добре дрениращи почвени компоненти. Акадама е доста скъп и затова понякога се замества с подобни изпечени/печени глини, които са лесно достъпни във всеки градински център. Дори котешката тоалетна може да се използва като заместител.
Пемзата е мека вулканична скала, която може да абсорбира вода и хранителни вещества доста добре. Когато се използва в почвената смес за бонсай, тя помага за задържането на водата и позволява на корените да се разклоняват много добре.
Лава скалата също помага за задържане на водата и за създаване на добра структура, когато е част от субстрата за бонсаи.
Органичният компост за бонсаи се състои от торфен мъх, перлит и пясък. Сам по себе си той задържа твърде много вода и не позволява подходяща аерация и дренаж, но като част от почвена смес може да работи много добре.
Финият чакъл или пясъкът спомага за създаването на добре дренирана и аерирана почва от бонсай. Използва се и като долен слой в саксии с бонсай за подобряване на дренажа. Повечето експерти са спрели да го използват, тъй като са склонни да се придържат към смес от акадама, пемза и лава скала.
Препоръчителни почвени смеси за бонсаи
Различните дървесни видове изискват различни почвени смеси. Можем обаче да опишем две основни смеси, които използваме за широколистни или иглолистни дървета. И двете смеси се състоят от Акадама за задържане на водата, Пемза за добра структура на субстрата и Лава скала за аерация и дренаж.
И двете смеси могат да бъдат приложени за вашите условия на местоживеене. Ако знаете, че няма да имате достатъчно време да проверявате дърветата си два пъти на ден, добавете още Акадама или органичен компост за бонсаи към сместа си за по-голямо задържане на водата. Ако климатът е по влажен там, където живеете, добавете още лава или пясък, за да подобрите дрениращите качества на сместа си.
Съотношение на сместа за широколистни бонсаи
50% акадама
25% пемза
25% лава скала
Съотношение на сместа за иглолистни бонсаи
33% акадама
33% пемза
33% лава скала
Акадамата се предлага в няколко размера. Препоръчва се да ползвате средно едро зърно. Отсява се праха. Премахването на праха ще гарантира, че почвената ни смес ще остане ефирна и ще се отцеди добре.
Пемза.
Няма нужда от пресяване.
Лава скала.
Ако вашият продукт е прашен, пресейте и него.
В някои случаи може да се добави и органична почва, особено когато е важно усвояването на водата.
Пресаждане на бонсая
Как да пресадите вашият бонсай
За да предотвратите изпълването на саксията с корени и бонсаят да умре от глад, от решаващо значение е той да се пресажда навреме. Дървото изразходва наличните хранителни вещества в почвата и корените израстват под формата на саксията. Поради липса на място и хранителни вещества, дърветата спират да растат и ако не се предприемат действия, със сигурност ще умрат. Пресаждането снабдява дървото с хранителните вещества, от които се нуждае, за да расте и да е жизнено.
Колко често трябва да пресаждам?
Колко често трябва да се пресажда зависи от размера на саксията и от дървесният вид на бонсая. Бързорастящите дървета трябва да се пресаждат на всеки две години, понякога по-рано. По-старите дървета трябва да се пресаждат на всеки три до пет години. Пресаждането не е нещо, което трябва да е рутина. Проверете вашия бонсай рано през пролетта, като внимателно извадите дървото от саксията му. Ако видите корените да кръжат около саксията, вашият бонсай трябва да бъде пресаден отново. Ако корените все още се съдържат в почвата, оставете я и проверете отново следващата пролет.
Кога да пресаждате?
Най-доброто време за пресаждане на бонсая е рано през пролетта, докато дърветата все още са в покой. На този етап дърветата не поддържат пълнценна зеленина, така че вредният ефект от пресаждането ще бъде сведен до минимум. Пресаждането в началото на пролетта също гарантира, че щетите, нанесени на кореновата система, ще бъдат бързо отстранени, веднага щом дървото започне да расте.
Почвена смес за бонсаи
Изборът на подходяща почвена смес е от решаващо значение за здравето на бонсая. Тя трябва да позволи на водата да се отцежда достатъчно, за да предотврати изгниването на корените, като същевременно абсорбира достатъчно вода, за да хидратира дървото. Някои дървесни видове се нуждаят от специални почвени смеси, но следната смес е подходяща за повечето дървета: Акадама, пемза и лава скала в съотношение 2: 1: 1. Ако знаете, че няма да имате време да поливате дърветата си редовно, добавете още Акадама за по-абсорбираща вода смес. Ако отглеждате бонсая в по-влажен климат, добавете още лава скала, която позволява по-голямо отцеждане.
Правилният съд за вашия бонсай
Изборът на саксия, който отговаря на размера на вашия бонсай и стила, който искате да постигнете, е от решаващо значение за композицията.
Ръководство за пресаждане на бонсая
Уверете се, че имате правилните инструменти; гребло за корени, ножици, клещи за рязане на тел и клечка.
Често бонсаите са закотвени в саксията, в която са засадени; в такъв случай отрежете жицата.
Внимателно извадете дървото от саксията му с помощта на греблото за корени.
Оценете дали е необходимо пресаждане. В този случай е така, тъй като корените кръжат около вътрешността на саксията.
Използвайки клечка, внимателно отстранете старата почва, започнете отстрани и отдолу на дървото. Опитайте се да избегнете увреждане на корените в процеса. Когато пресаждате борове, оставете поне половината от кореновата маса недокосната, за да защитите микоризната гъба, която е от съществено значение за оцеляването на дървото.
С помощта на ножица отрежете корените, които са израснали твърде дълго. Не подрязвайте повече от 30% от всички корени. Подрязването на корените е важно за балансиране растежа на вашия бонсай.
Подготвяме саксията, като покрием дренажните отвори с мрежа.
Мрежата се държи на място с тел.
Прикрепва се и допълнителна тел, която се използва за стабилизиране и закрепване на дървото към саксията.
Първо се добавя тънък слой тежка зърнена почва като лава, пясък или акадама, който служи като дренажен слой.
След това се добавя още един тънък слой почва за бонсаи.
Поставя се дървото обратно в саксията му. Използва се предварително прикрепеният тел, за да се задържи дървото към саксията.
Добавя се почва за бонсаи около дървото.
Използвайки пръчица се обработва почвата около корените, за да се уверите, че са запълнени всички въздушни джобове около кореновата система.
Накрая дървото се полива внимателно.
Така изглежда дървото две седмици след пресаждането.