Тел. +359885886769
Пресаждане на бонсая
Как да пресадите вашият бонсай
За да предотвратите изпълването на саксията с корени и бонсаят да умре от глад, от решаващо значение е той да се пресажда навреме. Дървото изразходва наличните хранителни вещества в почвата и корените израстват под формата на саксията. Поради липса на място и хранителни вещества, дърветата спират да растат и ако не се предприемат действия, със сигурност ще умрат. Пресаждането снабдява дървото с хранителните вещества, от които се нуждае, за да расте и да е жизнено.
Колко често трябва да пресаждам?
Колко често трябва да се пресажда зависи от размера на саксията и от дървесният вид на бонсая. Бързорастящите дървета трябва да се пресаждат на всеки две години, понякога по-рано. По-старите дървета трябва да се пресаждат на всеки три до пет години. Пресаждането не е нещо, което трябва да е рутина. Проверете вашия бонсай рано през пролетта, като внимателно извадите дървото от саксията му. Ако видите корените да кръжат около саксията, вашият бонсай трябва да бъде пресаден отново. Ако корените все още се съдържат в почвата, оставете я и проверете отново следващата пролет.
Кога да пресаждате?
Най-доброто време за пресаждане на бонсая е рано през пролетта, докато дърветата все още са в покой. На този етап дърветата не поддържат пълнценна зеленина, така че вредният ефект от пресаждането ще бъде сведен до минимум. Пресаждането в началото на пролетта също гарантира, че щетите, нанесени на кореновата система, ще бъдат бързо отстранени, веднага щом дървото започне да расте.
Почвена смес за бонсаи
Изборът на подходяща почвена смес е от решаващо значение за здравето на бонсая. Тя трябва да позволи на водата да се отцежда достатъчно, за да предотврати изгниването на корените, като същевременно абсорбира достатъчно вода, за да хидратира дървото. Някои дървесни видове се нуждаят от специални почвени смеси, но следната смес е подходяща за повечето дървета: Акадама, пемза и лава скала в съотношение 2: 1: 1. Ако знаете, че няма да имате време да поливате дърветата си редовно, добавете още Акадама за по-абсорбираща вода смес. Ако отглеждате бонсая в по-влажен климат, добавете още лава скала, която позволява по-голямо отцеждане.
Правилният съд за вашия бонсай
Изборът на саксия, който отговаря на размера на вашия бонсай и стила, който искате да постигнете, е от решаващо значение за композицията.
Ръководство за пресаждане на бонсая
Уверете се, че имате правилните инструменти; гребло за корени, ножици, клещи за рязане на тел и клечка.
Често бонсаите са закотвени в саксията, в която са засадени; в такъв случай отрежете жицата.
Внимателно извадете дървото от саксията му с помощта на греблото за корени.
Оценете дали е необходимо пресаждане. В този случай е така, тъй като корените кръжат около вътрешността на саксията.
Използвайки клечка, внимателно отстранете старата почва, започнете отстрани и отдолу на дървото. Опитайте се да избегнете увреждане на корените в процеса. Когато пресаждате борове, оставете поне половината от кореновата маса недокосната, за да защитите микоризната гъба, която е от съществено значение за оцеляването на дървото.
С помощта на ножица отрежете корените, които са израснали твърде дълго. Не подрязвайте повече от 30% от всички корени. Подрязването на корените е важно за балансиране растежа на вашия бонсай.
Подготвяме саксията, като покрием дренажните отвори с мрежа.
Мрежата се държи на място с тел.
Прикрепва се и допълнителна тел, която се използва за стабилизиране и закрепване на дървото към саксията.
Първо се добавя тънък слой тежка зърнена почва като лава, пясък или акадама, който служи като дренажен слой.
След това се добавя още един тънък слой почва за бонсаи.
Поставя се дървото обратно в саксията му. Използва се предварително прикрепеният тел, за да се задържи дървото към саксията.
Добавя се почва за бонсаи около дървото.
Използвайки пръчица се обработва почвата около корените, за да се уверите, че са запълнени всички въздушни джобове около кореновата система.
Накрая дървото се полива внимателно.
Така изглежда дървото две седмици след пресаждането.