Тел. +359885886769
Грижи за бонсая
Грижата за бонсаите не е толкова трудна, колкото изглежда. Въпреки това, тъй като дърветата бонсай са засадени в малки саксии, има няколко основни насоки за поливане, торене и пресаждане на вашите дървета.
Определянето на оптималното място за вашия бонсай може да изглежда трудно, тъй като трябва да се имат предвид няколко фактора (местен климат, време на годината и т.н.). Но решаващият фактор е видът на дървото и по-точно дали бонсаят е стайно или външно дърво?
Къде да поставим стайният бонсай
В повечето къщи единственото място, където един бонсай ще се развива добре, е точно до прозорец с южно изложение, тъй като светлината е от решаващо значение за здравето на вашето дърво. Когато се постави само на няколко крачки от прозореца, интензитетът на светлината намалява значителнои и това забавя растежа му и в крайна сметка може да го убие.
Вътрешните бонсаи обикновено са (суб) тропически дървесни видове, като Ficus или Carmona, което означава, че се нуждаят и от относително висока влажност. Поставянето на бонсая върху подложка с вода би помогнало. Поставете стайният бонсай на място с постоянна температура през целия ден.
Местоположение на бонсая на открито
Като общо правило бонсаят на открито се поставя на място с много светлина. Ако лятото във Вашият район е особено горещо, осигуряването на следобедна сянка ще бъде от полза за него. През зимата е наложително да го защитите от замръзване.
Как да поливаме бонсая
Най-важната част от грижите за вашият бонсай е поливането. Колко често дървото трябва да се полива зависи от няколко фактора като; вид на дървото, размер на дървото, размер на саксията, време на годината, почвена смес и климат. Не мога да ви кажа колко често трябва да поливате бонсай, без да знаете какво дърво имате. Разбирането на няколко основни насоки ще помогне да се разбере и установи кога дървото трябва да се полива.
Колко често трябва да се полива бонсая?
Както бе споменато по-рано, колко често трябва да се полива бонсая, зависи от много фактори и предоставянето на точно ръководство не е възможно. Вместо това трябва да се наблюдава внимателно дървото. Следните насоки ще помогнат да определите как и кога да поливате бонсая: Поливайте дървото когато почвата леко изсъхне. Внимавайте да не го поливате, ако почвата е все още влажна, но също така не позволявайте на дървото да изсъхне. Като начинаещи, използвайте пръстите си на дълбочина около един сантиметър, за да проверите почвената влага. Ако е леко суха го полейте. Това ще стане по-лесно когато натрупате опит. Ще можете по вида на дървото да усещате кога то се нуждае от поливане. Никога не поливайте по час. Внимателно следете дървото кога се нуждае от поливане. Използвайте подходящата почвена смес Почвената смес оказва значително влияние върху това колко често дърветата трябва да се поливат. Повечето бонсаи се чувстват добре със смес от акадама, пемза и лава в съотношение от ½ до ¼ до ¼. Ако обаче не можете да поливате редовно, можете да използвате смес, която задържа повече вода, като използвате повече акадама или дори като използвате компост при засаждането.
Кога?
Няма значение в колко часа поливате бонсая. Някои експерти съветват да не се използва студена вода, когато почвата е затоплена от слънцето, защото охлажда дървото. Въпреки че това е нещо, с което трябва да се съобразявате, е важно да поливате бонсая веднага щом почвата леко изсъхне, независимо колко е часът.
Торене на бонсая
Редовното торене през вегетационния период е от решаващо значение за оцеляването и здравият вид на бонсая. Дърветата в природата могат да разширяват кореновата си система в търсене на хранителни вещества, но тъй като бонсаите са ограничени до относително малките саксии, в които са засадени, те се нуждаят от подходящо торене, за да попълнят хранителното съдържание на почвата.
Основни компоненти на тора
Във всеки тор има три основни елемента; Азот, фосфор и калий (NPK.) Азотът увеличава растежа на листата и стъблата или растежа над земята. Фосфорът допринася за здравословния растеж на корените и растежа на плодовете и цветята. Калият подобрява цялостното здраве на растенията. Производителите често използват различни съотношения на NPK за различните видове дървета, и според времето от годината. Експертите обаче все повече препоръчват използването на едно и също NPK съотношение през целия цикъл на растеж на бонсай. Освен трите макроелемента (NPK), торовете могат да включват и редица микроелементи като желязо, манган, бор, молибден, цинк и мед.
Кога трябва да се тори?
Повечето бонсаи трябва да бъдат торени през целия вегетационен период от ранна пролет до средата на есента. По-старите дървета често се наторяват по-рядко, в зависимост от вида, времето на годината, етапа на развитие и здравето на дървото. Стайните бонсаи могат да се торят през цялата година.
Какъв тор да ползваме?
Важно е да изберете правилния тор за вашите растения бонсай и да приложите правилните количества. Препоръчваме да използвате тор с относително високо съдържание на азот като NPK 10: 6: 6. през пролетта; по-балансиран тор като NPK 6: 6: 6 е по -оптимален за лятото, а тор с ниско съдържание на азот като NPK 3: 6: 6 за есента. Все повече експерти предпочитат използването на балансиран тор през целия вегетационен период и бавно намаляват количеството, приложено към края на вегетационния сезон. Субтропичните дървесни видове обикновено се държат на закрито и не изпитват сезонни промени. Те растат целогодишно и трябва да се наторяват постоянно. За вътрешените бонсаи се препоръчва балансиран течен тор. Следвайте указанията, посочени на опаковката на продукта. Има няколко изключения, които си струва да се посочат за използването на различни съотношения на NPK. Използването на високо фосфорни торове като NPK 6: 10: 6 може да помогне за насърчаване на цъфтежа на бонсаите. Използването на тор с малко по-ниско съдържание на азот или намаляване на количеството на използвания тор може да бъде подходящо за по-стари или по-зрели бонсаи. Торът за бонсаи е като всеки друг, но покупката от онлайн магазин за бонсаи ще гарантира, че ще намерите правилните стойности на NPK, за да стимулирате растежа на бонсая. Biogold е предпочитан тор сред ентусиастите отглеждащи бонсаи, но всеки тор с правилната стойност на NPK е напълно подходящ. Има голямо разнообразие от течни, твърди, синтетични и органични торове. Какъв вид тор да използвате, няма значение, ако внимателно следвате указанията за прилагане, както е посочено на опаковката на продукта.
Твърд тор.
Поставя се в кошнички за тор, така се предотвратява отнасянето му от водата при поливане.
Течният тор се прилага с поливките на бонсая.
Колко често да ториме бонсая
Количеството тор, който използвате и честотата, в която го прилагате, може да варира в зависимост от това какъв тор използвате. Следвайте инструкциите, изброени на опаковката на торовете, за да се уверите, че правилно храните вашия бонсай. Можете да изберете да намалите леко препоръчителното количество за дървета, които вече не са в обучение, за да балансират растежа си, вместо да го стимулират. Когато използвате твърд тор, използвайте кошове за тор, за да сте сигурни, че торът остава на място. Никога не прехранвайте дърветата си, тъй като това ще има сериозни последици за тяхното здраве.